In Math we have been learning about our favorite, MONEY!!!
We each created works of art and put a price tag on them.
We walked around the classroom buying art work with our 10 cents we had available. Some students made money, some lost money, and others broke even. This was a fun discussion about how if you purchase something that is took expensive you can't save and how if you get something for a lower price you could make money!
We also walked around the classroom on the hunt for piggy banks. We worked together to add all the coins in each piggy bank! Money and addition work together!!
No comments:
Post a Comment